14.06.2009 - 1949 nh race - inna gra miejska

14 czerwca 2009 cała Nowa Huta zamieniła się w planszę do gry miejskiej, jaką jest 1949 nh race. Dokładnie o 8:00 na Placu Centralnym 13 zastępów wyruszyło na wyścig przez historię Nowej Huty. Każda drużyna była wyposażona w kalendarz, który był przewodnikiem po grze.

Kartki do kalendarza
Uwaga! Uwaga! 1949 nh race Kalendarz 1949 nh race

Harcerze rozpoczęli od poszukiwań planów budowy Nowej Huty. W tym celu wszyscy wyruszyli do Parku Ratuszowego, symbolu niezrealizowanych projektów, na osiedle Wandy, gdzie powstał pierwszy blok w dzielnicy oraz na ściankę wspinaczkową w Mogile, jako symbol wsi nowohuckiej. W tym etapie gry na harcerzy czekało kolejne zadanie, a więc budowa makiety dzielnicy. Opierając się o plany i szkice ulic narysowane na betonie, uczestnicy musieli odnaleźć spośród kilkuset wyciętych ze styropianu budynków ten odpowiedni i umieścić go w dobrym miejscu.

Już prawie mam te plany

Budujemy Nową Hutę

Kilkaset budynków

Budowniczy 1949 nh race

Szybciej, szybciej Panowie budujemy

Po czym rozpoczął się drugi etap gry: „Życie codzienne”. W 1949 CLUB zostało zorganizowane zaaranżowane mieszkanie. Ponad 100 przedmiotów i mebli zbieranych przez kilka tygodni od sąsiadów i przyjaciół organizatorów gry pozwoliło na stworzenie małego mieszkania Bogdana Włosika. W jego rolę wcielił się Maciej Twaróg, który opowiadał o początkach Nowej Huty jak i „Solidarności”. 

Mieszkanie Bogdana Włosika

Ponad 100 przedmiotów z PRLu

Ciasto na pierogi

Po spotkaniu z Bogdanem W. harcerze otrzymali kartkę na kiełbasę, poradnik oczekującego w kolejce oraz wizytówkę Haloo Taxi. Kiełbasa była potrzebna, aby zdobyć informację, jak zatrudnić się na kombinacie. Jednak zakup kiełbasy nie był taki prosty. W Klubie Kombinator przy teatrze Łaźnia Nowa w zaaranżowanym sklepie Społem na zastępy czekała dość długa kolejka. Każdy chciał jak najszybciej wyjść ze sklepu, a więc wszyscy szukali różnych rozwiązań i możliwości.

Kolejka

Sklepowa

Gdzie mi się tu wpychasz do kolejki?

Kiełbasa prosto ze Społem

Po zakupieniu kiełbasy uczestnicy udali się na osiedle Szklane domy, gdzie musieli odnaleźć agenta, który pomagał im w zdobyciu pracy na kombinacie. W tym etapie gry bardzo ważna była taksówka. 9 – osobowa nyska, która przewoziła na telefon zastępy była bardzo pomocna. Jednak czasem się psuła i trzeba było wyskoczyć z auta i lekko popchać, aby ruszyła.

Szklane Domy

Taksówka rodem z PRLu 

HALO TAXI

Pod kombinatem każdy zastęp używając modeli sterujących i dźwigu musiał przewieźć kawałek stali, a następnie udać się do urzędu, który miał miejsce w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Dzieje Nowej Huty. Od urzędniczki grupy otrzymywały pozwolenie na pobyt w mieszkaniu Bogdana Włosika. Jednak pozwolenie to było niekompletne, bo brakowało jego numeru. Numer był zawarty w wystawie Moja Nowa Huta, gdzie z pomocą instrukcji można było odnaleźć kod. Po czym harcerze ponownie udali się do mieszkania Bogdana Włosika, który wprowadził ich do tematyki Solidarności. Zastępy musiały udać się na trasę rowerową po Nowej Hucie i odnaleźć ulotki i bibułę, a następnie udać się pod pomnik Bogdana Włosika koło Arki Pana.

Trasa rowerowa

Już blisko ostatniej kartki

Podczas całej gry harcerze zdobywali kartki do kalendarza i aby wygrać należało znaleźć 8 takich kartek. Na każdej z nich była data, krótki opis historii i zadania. Ostatnia kartka znajdowała się właśnie pod pomnikiem Bogdana Włosika. Wygrywał zastęp, który pierwszy zdobył wszystkie kartki. Po samym wyścigu wszyscy harcerze udali się z powrotem na projekcję filmu Moja Nowa Huta, podsumowanie gry i wręczenie nagród.

Wielka manifestacja w koszulkach 1949 nh race

Podsumowanie gry

W grze wzięło udział ponad 120 harcerzy z całej Nowej Huty. Zorganizowana była przez 208 Krakowską Drużynę Harcerską Hakratury oraz Namiestnictwo Orla Perć. Cała inicjatywa nie odbyłaby się bez partnerów jak 1949 CLUB, Klub kombinator, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Billboard-druk.pl, trzypiora.pl, Communist Cars – Nowa Huta Tours. Gra ta miała na celu nie tylko pokazać historię, architekturę i kulturę  Nowej Huty, ale i obecne możliwości najmłodszej dzielnicy Krakowa. 1949 NH RACE to inicjatywa, która miała udowodnić, że Nowa Huta to nie miasto szarych blokowisk bez perspektyw, a miejsce, gdzie młodzi ludzie chcą działać. 

Filmiki o grze: Jak było? Jak się zrobiło?

Relację z całej gry, zdjęcia i filmy można znaleźć na stronie internetowej.

 Po kliknięciu na zdjęcie zwykle można zobaczyć powiększenie